Az oldal megtekintéséhez Internet Explorer, vagy Google Chrome böngésző javasolt!

A sajátos külső megtartása mellett üdvözül a lélek.

©Neo 2011 neo-1980-@hotmail.com


Vitaminok

Életmód—Egészség

 

A-vitamin: Tojás, tej és tejtermékek, máj, halmájolaj, sárgarépa, zöld és sárga főzelékfélék, sárga gyümölcsök.

Elsősorban a szem egészségét védi. Növeli az immunrendszer hatékonyságát, különösen a légúti fertőzésekkel szemben. Elengedhetetlen a növekedéshez, a csontok, a bőr, a haj, a fogak és a fogíny egészségéhez.

Hiánya következtében kialakulhat: Farkasvakság, szemszárazság.

Koleszterinszintet csökkentő gyógyszert szedőknek ajánlott az A-vitamin-kiegészítés. Aki sok májat, spenótot, sárgarépát, édesburgonyát fogyaszt, annak valószínűleg nincs szüksége pótlólagos A-vitaminra.

 

 

B1-vitamin (tiamin): Amerikai mogyoró, élesztő, hántolatlan rizs, gabonamagvak, korpa, tej, zabliszt, zöldségfélék, a sovány disznóhúsban van a legtöbb belőle.

Jelentős szerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében, pontosabban az enzimek működésében. Az izom és idegrendszer zavartalan működéséhez szükséges. Kedvező hatása van az idegrendszerre és a szellemi teljesítményre.

Hiánya következtében kialakulhat: Beriberi.

B1-vitaminnál a bevitt C-vitamin mennyiségét is növelni kell.

 

 

B2-vitamin (riboflavin): élesztő, marhahús, hal, leveles zöldségek, avokádó, gomba, máj, sajt, tej, joghurt, tojás, vese.

élelmiszerekben a B1-vitaminnal együtt fordul elő. Fontos szerepe van a vas beépítésében, a fehérjeszintézisben, a zsír- és a szénhidrátlebontásban. Vassal együtt részt vesz az oxigénszállító vörösvértestek képzésében. Sportolók számára rendkívül fontos, hogy kellő mennyiségű B2-vitaminhoz jussanak.

Hiánya következtében kialakulhat: Fehérje-anyagcsere problémái, növekedési zavarok, bőrbetegségek, a szem fokozott fényérzékenysége, amely könnyezéssel, égő és viszkető érzéssel jár együtt.

 

B3-vitamin (niacinamid, nikotinsav, pp-faktor): Sovány hús (baromfi), máj, vese, hal, tojás, teljes kiorlésu gabonakészítmények, búzacsíra, sörélesztő, amerikai mogyoró, szilva, avokádó, datolya, füge.

Aki koleszterint-csökkentő gyógyszert szed, ne vegyen be niacint B3-vitamint, vagy beszélje meg e kettő együttes alkalmazását a kezelőorvosával.

Hiánya következtében kialakulhat: Pellagra.

A szénhidrátok és a zsírok lebontásában és felépítésében, a vércukorszint szabályozásában tölt be lényeges szerepet.

Mérsékli a migrénes fejfájást, depressziót. Fokozza a vérkeringést, csökkenti a magas vérnyomást. Enyhíti az ízületi gyulladást kísérő panaszokat. értágító hatása révén mérsékli az érelmeszesedést, keringési zavart, ízületi gyulladást. Megszünteti a fekély okozta fájdalmat. Az egyik leghatékonyabb méregtelenítő, a lerakódott mérgeket sejtszintről képes eltávolítani.

 

B5-vitamin (pantoténsav, kalcium-pantotenát): Teljes magvak, búzacsíra, korpa, sörélesztő, dió fehér húsok (baromfi), vese, máj, szív, tojjássárgája, zöldfozelék, brokkoli, hüvelyesek, joghurt.

Szénhidrátok és zsírok energiává való átalakításában vesz részt. Szerepe van egyes stesszhormonok termelésének szabályozásában. Létfontosságú a mellékvesék normális működéséhez. Lelki válság, depresszió, izgalom, stressz csökkentését elősegíti. B5-vitamint B1-vitaminnal együtt alkalmazva előnyös gyomorrontás esetén.

Hiánya következtében: Bőrpanaszok, vérképzés zavarai, nyombélfekély kialakulhat.

 

B6-vitamin (piridoxin): Sörélesztő, búzacsíra, búzakorpa, máj, marhahús, vese, szív, tojás, tej, káposzta, dinnye.

Nélkülözhetetlen az ellenanyagok és vörösvértestek képzéséhez. Legfőbb feladata: az aminosavak átalakítása, ennek szükséglete arányban áll a fehérje bevitellel. Enyhíti a menstruációt megelőző idegfeszülséget, hányingert, havi vérzést kísérő fájdalmat. Szükséges a B12-vitamin beépüléséhez is. Természetes vizelethajtó szer. A testi megterhelés és a fokozott fehérjemennyiség növeli szükségletét, ezért a sportolók többet igényelnek belőle.

Hiánya következtében: vérszegénység (anémia), bőrgyulladás, nyelvgyulladás, és izomszövetek újraépülésének zavara alakulhat ki.

 

B7-vitamin (biotin, H-vitamin): Dió, gyümölcs, árpa, sörélesztő, hántolatlan rizs, szójatermékek, korpás kenyér, hüvelyesek, marhamáj, tojássárgája, tej, karfiol.

Fontos szerepet játszik a szervezet cukor felhasználásában, valamint a fehérje-, a szénhidrát- és a zsíranyagcserében, a haj és a köröm egészség megőrzésében. Enyhíti az izomfájdalmat, jó hatású a hajhullás és a kopaszság esetén, egészségesen tartja a bőrt, enyhíti az izomfájdalmat. Nagy adagban hasznos lehet a cukorbetegség ellen, növeli a sejtek inzulin érzékenységét, segíti a vércukorszint szabályozását. Előnyösen hat a cukorbetegség szövődményeként jelentkező idegkárosodás kísérő tüneteinek mérséklésében. Sportolóknak nagyobb az igénye ebből a vitaminból.

Hiánya következtében: Nagyfokú kimerültség, zsíranyagcsere-zavarok, ekcéma alakulhat ki.

 

B8-vitamin (kolin): Lecitinek, különösen szójalecitinek.

Közreműködik a zsírsavak felhasználásában, védi a májat az elzsírosodás ellen, és gátolja a koleszterin lerakódását az érfalakban. A szervezet méregtelenítését segíti. Májvédő és az érrendszert is óvja. Hasznos lehet "frontérzékenységnél", valamint javítja az emlékezőképességet.

Hiánya következtében: Zsírmáj, érelmeszesedés, az agy teljesítményének romlása alakulhat ki.

 

B9-vitamin (inozitol): Lecitinek, különösen szójalecitinek.

Részt vesz a zsíranyagcserében, a B8-vitaminhoz hasonlóan zsírbontó. Közreműködik az idegingerületek továbbításában. Az agysejtek táplálásában fontos szerepet játszik, nyugtató hatású. Szükséges az érelmeszesedés megakadályozásához, az érrendszer egészségének fenntartásához, a haj növekedéséhez.

Hiánya következtében: Zsírmáj, érelmeszesedés, az agy teljesítményének romlása alakulhat ki.

 

B10-vitamin (para-amino-benzoesav, PABS, PABA): Búzacsíra, korpa, teljes gabonaszemek, rizs, sörélesztő, vese, máj.

Részt vesz a vasanyagcserében, vörösvértestek képzodési folyamatában, elősegíti a folsav termelődését. Bevitelével elkerülhetjük a vashiányos vérszegénység kialakulását. Szedésével egészséges marad a haj és a bőr.

Hiánya következtében: őszülés, ekcéma alakulhat ki.

 

B12-vitamin (ciano-kobalamin): Máj, májkivonat.

Részt vesz a fehérjeszintézisben, a szénhidrátok és a zsírsavak anyagcsere-folyamataiban és a vörösvértestek képzésében. Javítja az étvágyat, elősegíti a testsúlygyarapodást, egészségesen tartja az idegrendszert, mérsékli az ingerlékenységet. Vashiányos vérszegénység elleni fontos szer (vassal és folsavval együtt). Javítja az agy összpontosító, emlékező és egyensúlyozó funkcióit. Legkedvezőbb a hasznosulása, ha B6-vitaminnal együtt szedik.

Hiánya következtében: étvágytalanság, vészes vérszegénység, növekedési zavarok, idegpályák sérülése, fogamzási képesség csökkenése alakulhat ki.

 

 

Béta-karotin: Minden zöld növény alkotórésze, legértékesebb forrásai: sárgarépa, kelkáposzta, spetnót. Megtalálható még: sárgadinnye, sárgabarack, tojás, tej, tejtermékek, máj.

A béta-karotin az A-vitamin elővitaminja, immunrendszer erősítő. Az immunrendszer erősítésére érdemes cinkkel együtt bevenni. Véd a légúti fertőzésekkel szemben, jó számos szempanasz kezelésére. Hozzájárul a fogak, fogíny, bőr, haj egészségének megőrzéséhez. Rákmegelőző hatásúnak is tartják, mert a külvilágból érkező káros anyagokat átalakítja.

E-vitamin szedésekor több béta-karotinra, vagy A-vitaminra van szükség. Terhesség és szoptatás ideje alatt megnő a béta-karotin szükséglete. Folyamatos szedésekor megsárgulhat a tenyér és a talp bőre, narancshéjbőr is kialakulhat, de ez nem tévesztendő össze a sárgassággal.

 

 

Bioflavonoidok (P-vitamin, rutin, heszperidin, kvercetin): Citrusfélék héjának fehér rétege, valamint a gerezdeket elválasztó réteg. Megtalálható még: cseresznyében, szőlőben, szilvában, csipkebogyóban, paprikában, fekete ribizliben. Az erek falának szilárdságáért felelősek. A bioflavonoidok C-vitaminnal együtt szedve erősítik egymás hatását, így együtt herpesz kezelésére is hasznosak. Mérséklik a koleszterinszintet. Minden 500 mg C-vitamin bevételét célszerű kiegészíteni 100 mg bioflavonoiddal, ami megakadályozza a fogínyvérzést, gátolja a belső fül betegsége miatt fellépő szédülést. Segítenek az ödéma kezelésében. Enyhítik a hőhullámokat a változás korában. A zúzódások gyorsabban gyógyulnak. Túlzott adagban hasmenést okozhatnak.

Hiánya következtében: Hajszálerek elpattanása, vérzése, az érfalak rugalmatlansága kialakulhat.

 

 

C-vitamin (aszkorbinsav): Citrusfélék, csipkebogyó, a legtöbb gyümölcs, paprika.

Fontos szerepe van a sejtépítésben. Részt vesz a csont-, a kollagén- és a porcképzésben, valamint mellékvesekéreg-hormonok szintézisében. Segíti a vas felszívódását, B12-vitaminnal és folsavval együtt hozzájárul a vörösvértest képzéshez. Fokozza a sebgyógyulást, gyorsítja a kötőszövet újraépülését. Erősíti az immunrendszert, növeli az állóképességet. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, védelmet jelent a rákkeltő anyagokkal szemben és védelmet nyújt a stressz ellen. Néhány órával a C-vitamin bevétele után a fel nem használt mennyiség távozik a szervezetből, tehát folyamatos pótlásra van szükség. Edzés esetén ürülése még gyorsabb. A C-vitamin számos betegség ellenszere - az egyszerű megfázástól egészen a rákig.

Nő a szervezet C-vitamin-szükséglete lázas betegségek esetén, illetve azoknál, akik rendszeresen szednek fogamzásgátlót, fájdalomcsillapítót, szteroidokat. Több C-vitaminra van szükségük az alkoholt sűrűn fogyasztóknak és a dohányosoknak. Egyetlen szál cigaretta elszívása 100 mg C-vitamint pusztíthat el a szervezetben! Gyengébb veseműködés esetén szedése nagy dózisban nem ajánlott. Ha a C-vitamin mellett ginszengre is szükségünk van, a kettőt ne egy időben, hanem néhány óra időkülönbséggel szedjük. Ginszeng: Reggel éhgyomorra bevéve fejti ki a legjobban állóképességet fokozó, élénkítő hatását. C-vitamint vele együtt ne vegyünk be, mert rontják egymás hatását. Hasonló a helyzet a vassal és az E-vitaminnal. Ugyanakkor ismert a szinergizmus jelenségek, ami azt jelenti, hogy egyes vitaminok, ásványi anyagok egyszerre fogyasztva erősítik egymás jótékony hatását. Példa erre az E-vitamin és a szelén, amelyek szinergisták.

Hiánya következtében kialakulhat: Skorbut.

 

 

D-vitamin (kalciferol): Tengeri halak (lazac, tonhal, hering, szardínia), tej és tejtermékek.

A szervezet nem a táplálék révén jut hozzá, hanem a növényi, illetve állati eredetű privitaminból maga állítja elő a bőrt érő napfény hatására. Gyorsan romló fogak épségének helyreállításához is szükség lehet rá. D-vitamin, A- és C-vitaminnal együtt szedve megóvhat a náthától. D-vitamin nélkül a kalcium nem tud beépülni a csontba és a fogakba. Csecsemő- és kisgyermekkorban elősegíti a csontok és a fogak képződését, az ép csontrendszer kialakulását.

Hiánya következtében: Angolkór, csontlágyulás, csontritkulás és súlyos fogromlás alakulhat ki.

 

 

E-vitamin (tokoferol): Teljes gabonamagvak, szójabab, búzacsíra, búzakorpa, növényi olajok, brokkoli, spenót, kelbimbó, tojás.

Részt vesz a szervezet fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcseréjében, valamint a folyadékháztartásban. Különösen hasznos betegség utáni legyengült állapotban. Javítja a sejtek regenerációs folyamatát, véd a káros hatású szabad gyököktől, vagyis antioxidáns. E-vitamin hatására javul az A-vitamin ellátottság is. Megóvhatja a szívizomot a további károsodástól a szívroham közben, vagy közvetlenül utána beadott E-vitamin. Javasolt szívbetegeknek, megelőzhető az érelmeszesedés. Erősíti az immunrendszert, jó hatású tüdőbetegség esetén, segítséget jelenthet Parkinson-kórosoknak, enyhíti az izomrángásokat. Jó értágító, alvadásgátló. Csökkenti a vérnyomást, vizelethajtó, megfiatalítja a bőrt és a hajat. Sportolóknak, testépítőknek több E-vitaminra van szükségük az izomfejlődéshez. E-vitamin hatását erősíti, ha szelénnel együtt viszik be a szervezetbe. Az E-vitamin szükséglet nagyobb azoknál akik sok klóros csapvizet fogyasztanak. Az E-vitamin 60-70%-a a széklettel kiürül.

Hiánya következtében: Izomsorvadás, ivarrendszeri zavarok, vérszegénység, a vörösvértestek károsodása kialakulhat.

 

 

F-vitamin (telítetlen zsírsavak): Növényi olajok, dió, mandula, mogyoró, szójabab.

Az F-vitamin segíti a szervezetben a telített zsírsavak elégetését. Befolyásolja a belső elválasztású mirigyek működését, kalciumot juttat a sejtekbe. Megakadályozza a koleszterin lerakódását az erekben, megelőzhetők vele a szív- és érrendszeri betegségek, elősegíti a növekedést és a szervezet más élettani folyamatait. A telített zsírok elégetése révén elősegíti a fogyást. Egészségesen tartja a bőrt és a hajat. Bizonyos fokú védelmet nyújt a káros sugárzások ellen (pl.: röntgensugár). Nagy mennyiségű szénhidrát fogyasztásánál több telítetlen zsírsavra van szükség.

Az F-vitamin jobban felszívódik, ha E-vitaminnal együtt veszik be.

Hiánya következtében: Ekcéma, akne kialakulhat.

 

 

Folsav (B4-vitamin, B11-vitamin): Sárgarépa, sötétzöld levelű főzelékfélék, tök, bab, dinnye, sárgabarack, avokádó, tojássárgája, máj, teljes őrlésű búzaliszt.

Jó vérszegénység kezelésére, méhnyakrák megelőzésére. Más vitaminokkal együtt részt vesz a vörösvértestek képzésében. A vas felszívódás hatásfokát javítja. Segíti a B12-vitamin felszívódását, ezért e két vitamint egyidőben érdemes beszedni. Sok alkohol fogyasztásánál folsav pótlás szükséges. Nagy mennyiségű C-vitamin rendszeres bevitele nyomán több folsav ürül a szervezetből. Rontja a cink hasznosulását.

Hiánya következtében: Születési rendellenességet (pl.: nyitott gerinc) okozhat.

 

 

K-vitamin (fillokinon): Zöld levelű főzelékfélék, lucerna, tengeri hínár, joghurt, tojássárgája, halmájolajok, szójaolaj.

Háromféle K-vitamin ismeretes: K1- és a K2, a bélbaktériumok állítják elő. K3-vitamin szintetikus termék. Gyakori orrvérzésnél érdemes növelni a K-vitamin bevitelét, lehetőleg természetes forrásból. Segít megakadályozni a belső vérzéseket, mérsékli a menszesz alkalmával előforduló túlzott vérveszteséget.

Zsíros széklettel, hasmenéssel, anyagcserezavarral járó idült táplálkozási hiánybetegség.

K-vitamin hiány tünete lehet a nagyfokú hasmenés.

Hiánya következtében: Vastagbélgyulladás (colitis) alakulhat ki.

 

 

Lutein és más karotinoidok: Sütőtök, spenót, paradicsom.

A lutein különösen a szemre hat hatékonyan. Főleg olyan szembetegségek megelőzésében hasznos, amelyek krónikus megbetegedések (például: cukorbetegség) szövődményeként jelentkeznek. Lutein szedésével megelőzhető a szürke hályog kialakulása. A lutein antioxidáns hatása nemcsak a szemben, hanem más szervekben is érvényesül. ásványi anyagok előállítására testünk egyáltalán nem alkalmas, csak a táplálkozással vihetjük be őket a szervezetbe. ásványi anyagokra és nyomelemekre egyaránt szükségünk van, mert ezek számos biokémiai folyamatban együtt vesznek részt, erősítik egymás hatását. Ha csupán egyetlenegy hiányzik közülük, a többi is képtelen megfelelően elvégezni feladatát.

 

 

 

 

Vitaminok és más étrendkiegészítők fogyasztására azért van szükség, mert ma már táplálékaink már nem olyan minőségűek, mint néhány évszázaddal, évtizeddel ezelőtt. Maga a termőföld is sokféle hiányban szenved, ilyen termőtalajból pedig nem nőhetnek ki teljes értékű növények. Nem feledkezhetünk meg a korszerű mezőgazdaságban alkalmazott különféle vegyszerek (növényvédő, gyomírtó készítmények) károsító hatásáról sem. Mindehhez járul annak a levegőnek és víznek a minősége, amely napjainkban már sok mindennek nevezhető, csak éppen tisztának, az egészségre teljesen ártalmatlannak nem. Vajon az a zöldség és gyümölcs, amely szennyezett talajon terem, szennyezett vízzel öntözik és szennyezett levegő veszi körül, szolgálhat-e tápanyagok megfelelő forrásául? A mai kor embere másképp él, mint ősei, tele van stresszel, problémákkal, és természetesen ugyanaz a levegő és víz szolgál számára is mindennapi "betevő falatként", amely a növényeknek. Ráadásul hibásan kapkodva táplálkozik, helytelenül lélegzik, gyakran nyúl alkohol, cigaretta, esetleg valamilyen tudatmódosító szer után, ha pedig megfájdul valamije, azonnal bevesz egy szem gyógyszert. Pedig a gyógyszerrel csak a tüneteit nyomja el, viszont a baj okát nem szünteti meg, miközben gyakran testidegen anyagot juttat szervezetébe.

Környezetünk telis-tele van az egészségre ártalmas elektromágneses sugárzást kibocsátó eszközökkel. Ezek a tények külön-külön is sejtkárosító szabad gyökök fokozott képződéséhez, az egészség korai megrendüléséhez vezetnek. A mai kor emberének jóval több vitaminra, ásványi anyagra és nyomelemre van szüksége, ha erre rádöbben, akkor számára természetessé válik, hogy az egészséges táplálkozás mellett étrendkiegészítőket szedjen.

D- és K-vitamint a szervezetünk képes előállítani, a többi vitamint azonban ételeinkkel és táplálékkiegészítőkkel kell bejuttatni a szervezetbe. Ha csak egy fontos vitamin, ásványi anyag, vagy nyomelem hiányzik a szervezetünkből, vagy a szükségesnél kevesebb van belőle (ez a hiányállapot), akkor károsodnak az egészséges élettani folyamatok, először különböző panaszok jelentkeznek, később akár hiánybetegségek is kialakulhatnak.

Vízben oldódó vitaminoknál minimális a túladagolás veszélye, a zsírban oldódókkal azonban jobban kell vigyázni!

Zsírban oldódó vitaminok: A-, D-, E-, F-, K-, az összes többi vízben oldódik.

Azért a vízben oldódó vitaminoknál is van egy kivétel: ez a B-12 vitamin, amely hosszabb ideig is megmarad a szervezetben.

Fontos: hogy a gyógyszereket és az étrendkiegészítőket soha ne vegyük be egyszerre, mert kedvezőtlen kölcsönhatásba léphetnek egymással. Ezért aki gyógyszert szed, vegye be a megszokott időpontban, a táplálékkiegészítők szedésével pedig várjon még egy-másfél órát.

 

 

A táplálékkiegészítők dobozának címkéjén a napi javasolt adagot kötelező feltüntetni (RDA), ez országról országra változó lehet. Ez a dózis a mai világban gyakran nem elegendő. Például: Magyarországon a C-vitaminból a napi 60 mg az ajánlott, de az egészségre gyakorolt hatása azonban elenyésző, mivel egyetlen szál cigaretta elszívása 100 mg C-vitamint tehet tönkre szervezetünkben. Ennyit tehát nyugodtan bevehetünk, de ettől még a táplálékkiegészítők jótékony hatása aligha fog érvényesülni. A táplálkozástudományi szakemberek megalkották az OPTIMÁLIS NAPI ADAG fogalmát, ami (angol rövidítése: ODA) jóval meghaladja az RDA (napi javasolt adag) szintjét. NEMZETKÖZI EGYSÉG: NE, vagy IU. Ma még azonban nem tartunk ott, hogy ez az adagolási irányelv mérvadónak számítana.

A vörösbor jótékony hatásai

 

Egészségünkre hivatkozva minden nap ihatunk egy pohár vörösbort, kb 1– 2 dl minőségi vörösbort.

 

A vörösbor számtalan egészségvédő hatására a franciák életmódjának vizsgálatakor derült fény. A francia konyha bővelkedik telített zsírsavakban, ennek ellenére kevesebb náluk a keringési megbetegedések által okozott halálesetek száma. Ezt borfogyasztásuknak köszönhetik.

 

A szív és érrendszeri megbetegedések kockázatát felére csökkenthetjük azáltal, ha mértékletesen vörösbort fogyasztunk minden nap. A benne található szaponin megakadályozza az erek sérülését, így a káros koleszterin nem tud megtapadni az érfalon és gyulladást okozni.

A rögökért, érelzáródásért felelős összetapadt vérlemezek kialakulását is elkerülhetjük. Segítségével szöveteink megőrzik rugalmasságukat, kevésbé lesznek sérülékenyek, ezáltal tovább marad fiatal a szervezetünk.

Őrült milliárdosok szektahóbortja

A Szcientológiai egyházról...